2024 was een goed jaar voor de tractorinschrijvingen
Fedagrim, de Belgische Federatie van de Uitrusting voor de Landbouw, de Tuinbouw, de Veeteelt en de Tuin maakt bij de start van het nieuwe jaar een evaluatie van de inschrijving van nieuwe tractoren in 2024 bij ons.

2024 was een goed jaar voor de tractorverkoop, zo concludeert Hans Verstreken, coördinator federatiewerking bij Fedagrim. Immer zijn er 300 tractoren meer verkocht vorig jaar dan in 2023 en 100 tractoren meer dan het 5-jarige gemiddelde. “Maar we onthouden 2024 vooral als een zéér nat jaar met moeilijke omstandigheden. De hele mechanisatiesector werkte zich uit de naad om landbouwers de kans te geven de juiste bewerking op het juiste moment uit te voeren. Dat die landbouwer op dat ogenblik het juiste materiaal nodig heeft, is en blijft een evidentie. Iedereen die met zijn botten in de modder heeft gestaan kan dit alleen maar beamen.”
Tractoren 50 pk en meer
Het aantal inschrijvingen van krachtige tractoren (>50 pk) fluctueert de laatste jaren. Na een piek in 2021 (2.196 inschrijvingen) was er een dalende trend zichtbaar, met een dieptepunt in 2023 (1.841 inschrijvingen). In 2024 herstelde de markt zich (2.158 inschrijvingen). “Met meer dan 300 tractoren extra kunnen we dus wel zeker stellen dat het een goed jaar was. Dit aantal is exact 100 tractoren hoger dan het gemiddelde van de afgelopen 5 jaar, namelijk 2.058 tractoren.”
Wat de marktaandelen betreft wipt New Holland terug over John Deere in 2024 met een marktaandeel van 21,08% ten opzichte van 20,62%. Fendt blijft een stabiele derde en wint 1% procent marktaandeel naar 14,69%. Het marktaandeel van Deutz bleef stabiel.
Case IH (7,69%) verloor 1% en Massey Fergusson (6,63 %) won bijna 1% waardoor deze 2 merken in elkaars buurt komen. De 5 grootste merken zijn nog steeds goed voor zo’n 75% van de markt.
In de lagere regionen stellen we vast dat Kubota bijna 1% verliest en dat Mc Cormick terrein wint. De revelatie van 2022, Antonio Carrarro, is ondertussen terug weggezakt.
Verschillen in regio en vermogensklasse
In de provinciale verdeling van de inschrijvingen zien we dat West-Vlaanderen met 21,8% bij uitstek de provincie voor tractoren is. Op de tweede plaats komt Oost-Vlaanderen met net geen 16%.
Henegouwen springt naar de vierde plaats over de provincie Antwerpen met 11,5%. Vlaams-Brabant springt dan weer naar de zesde plaats over Luik.
De tractoren met vermogens +250 pk blijven stijgen. Van 13% in 2021 naar 22,5% in 2024. De klasse van 180-250 pk blijft stabiel. De vermogens onder de 180 pk dalen geleidelijk wat de groei van de grote vermogens verklaart.
Trends tractoren < 50 pk
“We moeten steeds met voorzichtigheid spreken als we de categorie van ‘kleine’ tractoren of deze onder 50 pk bespreken aangezien niet alle tractoren in deze vermogensklasse ingeschreven worden. We kunnen ons enkel beroepen op de inschrijvingscijfers”, zo legt Hans Verstreken uit. Het aantal inschrijvingen van kleinere tractoren is in 2024 terug gestegen naar 1.014 tractoren. Dit zit echter nog iets onder het 5-jarige gemiddelde van 1.055 tractoren.
Iseki is terug marktleider met 27,32% Daarmee springt het over Solis. Iseki maakte een mooie opmars de afgelopen jaren komende van 15,89% in 2021. Solis blijft een sterke tweede met 26,33%. Iseki en Solis trekken steeds meer marktaandeel naar zich toe, samen zijn ze goed voor meer dan 53%, in 2021 was dit maar 35%. Kubota blijft de nummer 3 met 11,83% en de nummer 4 Farmtrac nadert met 10,85%.
In de lagere regionen stellen we vast dat Tafe als nieuwkomer op de markt verschijnt en van 0 naar 6 tractoren springt. Preet zakt verder weg van 3% in 2021 naar slechts 0,3% marktaandeel in 2024.
Toekomst
Voor de toekomstige analyses willen we voortaan met -70 pk en 70 of meer pk werken als ‘vermogensgrens’. De originele intentie van de opdeling was immers om de klassieke landbouwtractoren te onderscheiden van kleinere vermogens die op diverse plaatsen terecht komen, denk aan tuinaanleg, fruitteelt, wijnbouw en hobbylandbouwers, ... Dan zouden er ongeveer een 200 tractoren extra zijn bij de lage vermogensklasse ten nadele van de grotere vermogens.
Mochten we die oefening voor dit jaar doen dan stellen we vast dat niet New Holland maar John Deere marktleider van 2024 zou zijn in de categorie 70 pk of meer.
New Holland zou dan wel van de zevende plaats die het nu heeft bij de categorie -50 pk naar de vijfde plaats springen bij de vermogens -70 pk. Daarmee zou het in de categorie -70 pk dan weer over John Deere springen.
Conclusie
De ‘procentjes’ sprongen ook in 2024 voor het ene merk een beetje hoger, voor het andere wat lager. De belangrijkste les is dat Belgische markt goed stand hield, in vergelijking met voorlopige cijfers van dalende verkopen in Europa. De Belgische markt kende vooral een uitzonderlijke verkoop in het voorjaar wat vermoedelijk te danken is aan Agribex in december 2023.