Startpagina Actueel

“Extra Vlaamse regelgeving zal niet voor minder stalbranden zorgen”

Vlaams minister van Dierenwelzijn Ben Weyts (N-VA) is niet van plan om vanuit zijn bevoegdheid nieuwe regels uit te vaardigen die stalbranden in Vlaanderen zouden helpen voorkomen.

Leestijd : 2 min

Parlementslid Els Sterckx van Vlaams Belang vroeg naar aanleiding van een recente stalbrand in Tielt, waarbij meer dan 100 dieren omkwamen, of de minister van Dierenwelzijn of er controles kunnen komen van stallen op brandveiligheid. Sterckx stelde eerder al gelijkaardige vragen naar aanleiding van andere stalbranden in Vlaanderen.

Nederland loopt voorop

“Het is niet de eerste keer dat er een stalbrand is in Vlaanderen: in 2020 stierven er meer dan 70.000 dieren in stalbranden, in 2021 zelfs meer dan 184.000 dieren. Nederland loopt voorop in de aanpak van stalbranden ten opzichte van Vlaanderen. Is er overleg met Nederland over de aanpak van stalbranden?”, vraagt Sterckx.

Weyts herhaalde zoals bij Sterckx’ eerdere vragen dat brandveiligheid een federale materie is. “Het verzamelen van de gegevens over stalbranden gebeurt op federaal niveau. Tot voor kort werd bij inventarisaties van brandinterventies geen onderscheid gemaakt tussen soort gebouwen. Federaal minister van Binnenlandse Zaken Annelies Verlinden vertelde mij dat vanaf dit jaar er wel onderscheid gemaakt zal worden tussen branden in stallen en andere landbouwgebouwen”, duidt Weyts.

Geen bevoegdheid van Dierenwelzijn

“Stallen worden in het kader van dierenwelzijn gecontroleerd zowel door het FAVV als door Dierenwelzijn Vlaanderen. Deze inspecties zijn gericht op het controleren van de welzijnstoestand van de dieren en op de naleving van de dierenwelzijnsregels die gelden voor de veehouderijen in kwestie. Controle op brandveiligheid is een andere discipline die buiten de bevoegdheid van Dierenwelzijn Vlaanderen valt.”

Weyts vertelt dat hij wel de rapporten en plannen inzake stalbranden in Nederland volgt. “Ik ben niet zeker dat een wijziging van de wetgeving een vermindering van het aantal stalbranden waarborgt. Recent was er bijvoorbeeld nog een dramatische brand in een varkensbedrijf dat 2 sterren heeft volgens het Beter Leven Keurmerk”, besluit minister Weyts.

Filip Van der Linden

Lees ook in Actueel

Meer artikelen bekijken