Startpagina Meest recent

Groen wil onmiddellijk verbod op pesticiden met PFAS

De Vlaamse oppositiepartij Groen vraagt in een resolutie een onmiddellijk verbod op PFAS-houdende pesticiden. Landbouwminister Jo Brouns (cd&v) verwees dinsdag 11 maart in het parlement naar het federale niveau, maar dat kwam hem op een aanvaring met N-VA te staan.

Leestijd : 2 min

Dat de zogenaamde forever chemicals intussen overal zijn doorgedrongen, blijkt regelmatig uit metingen in het drinkwater. In november bleek nog dat in drinkwaterbekkens in heel Vlaanderen trifluorazijnzuur (TFA), de kleinste PFAS-variant, was aangetroffen. Het probleem was het grootst in West-Vlaanderen.

Een van de bronnen van de vervuiling zijn PFAS-houdende pesticiden. Mieke Schauvliege, fractieleider van Groen, vraagt daarom een onmiddellijk verbod.

In 2023 werd nog steeds 239 ton PFAS-houdende pesticiden verkocht in België, met het merendeel van het gebruik in Vlaanderen, meldt Groen. “Bovendien zijn er in ons land nog 32 werkzame stoffen in pesticiden op de markt die onder de categorie van PFAS vallen.”

Wijzen naar federaal niveau

Een verbod op de verkoop van die pesticiden is echter federale materie, voerde Jo Brouns aan. “Dan kan u best uw eigen plannen eens nalezen, want in het pesticidenplan staat een verbod op moeilijk verwijderbare stoffen, zoals PFAS”, reageerde Andy Pieters van N-VA.

Vlaanderen is wel bevoegd voor de regulering van het pesticidengebruik in de landbouw. Volgens Brouns wordt er echter aan sfeerschepping gedaan door enkel naar de landbouw te wijzen. “PFAS komt ook uit industriële toepassingen, zoals koelvloeistoffen, maar daar hoor ik hier nooit iemand iets over zeggen”, zei hij. “En als het gaat over de bescherming van de drinkwaterkwaliteit, gaat het over alle toepassingen, niet alleen over pesticiden. Dat zijn we inderdaad aan het voorbereiden tegen volgend jaar.”

De resolutie werd 11 maart nog niet gestemd, er volgen eerst nog hoorzittingen.

Belga

Lees ook in Meest recent

Meer artikelen bekijken