Startpagina Actueel

Britse Landbouwminister zet deur open voor NGT’s

De Britse regering wil met nieuwe wetgeving nieuwe genomische technieken (NGT’s) toelaten.

Leestijd : 3 min

NGT’s (precision breeding of ook gene-editing genoemd in het Engels) zijn een manier om het DNA van planten en dieren heel gericht te veranderen zonder externe genen te introduceren, zoals dat bij de klassieke genetisch gewijzigde organismen (ggo’s) gebeurt.

Tegen droogte en ziekte

De Britse regering wil nieuwe wetten aannemen die precision breeding steunen om zo de voedselproductie op te drijven, de kosten voor boeren te verminderen en toe te laten dat gewassen kunnen geoogst worden die bestand zijn tegen droogte en ziektes. Daniel Zeichner, de Britse minister voor Voedselzekerheid en Landelijke Aangelegenheden, kondigde de toelating aan op 30 September op de World Agri-Tech Innovation Summit in Londen.

Met gene-editing bij planten kunnen volgens de Britse regering gewassen ontwikkeld worden die een hogere voedingswaarde hebben, die minder gewasbeschermingsmiddelen nodig hebben tegen insecten en ziektes en die de gevolgen van de klimaatverandering kunnen helpen opvangen. Door minder gewasbeschermigsmiddelen te gebruiken, worden bestuivers minder bedreigd.

Bovenop deze voordelen zorgt het toelaten van NGT’s voor nieuwe investeringen in de sectoren land- en tuinbouw, wat volgens de Britse regering de voedselzekerheid van de UK ten goede komt, wordt de voedselproductie opgedreven en verlagen de kosten voor de landbouwers.

Suikerbieten en tomaten

Er zijn in het VK al producten uit NGT-gewassen die wetenschappelijk worden getest. Voorbeelden zijn tomaten met een hoger niveau van vitamine D en suikerbieten waarvoor minder pesticiden nodig zijn. De nieuwe wetgeving zal toelaten dat deze producten over het hele grondgebied van het VK kunnen uitgerold worden.

Momenteel kunnen slechts enkele grote multinationals het zich veroorloven om de complexe toelatingsprocedure te doorlopen om een NGT-product op de markt te brengen. De nieuwe wetgeving zal dit proces vereenvoudigen zodat ook kmo’s hiermee aan de slag kunnen.

Landbouwers beschermen

Daniel Zeichner zei in Londen dat voor deze britse regering voedselzekerheid van nationaal belang is. “Daarom komen er nieuwe wetten die toelaten dat precision breeding een boost geeft aan de voedselzekereid en aan het herstel van de natuur en die landbouwers beschermt tegen climate shocks. De Britse regering zet door met het herstellen van stabiliteit en het vertrouwen in de sector. We zullen landbouwers beschermen in hun onderhandelingen, we zorgen ervoor dat de winsten en lasten gelijk verdeeld worden over de hele keten en we werken aan het voorkomen van plotse prijsstijgingen inzake energie. We hebben voorts een nieuw plan tegen overstromingen en we zullen de aankoopkracht van de overheden gebruiken om de Britse voedselproductie te steunen.”

Zeichner kondigde ten slotte nog aan dat de schema’s voor Environmental Land Management aangepast worden, zodat die voordeel opleveren voor alle landbouwers, ook voor die landbouwers die al te lang genegeerd worden, zoals kleine boeren, boeren met vooral weides, boerderijen in heuvelachtig gebied en pachtboeren. 

Het Verenigd Koninkrijk maakt al enkele jaren geen deel meer uit van de Europese Unie. Ook daar wordt druk gedebatteerd over het al dan niet toelaten van NGT’s.

FVDL

Lees ook in Actueel

FAVV neemt deel aan eerste editie internationale wegcontrole ‘One border’

Actueel Op woensdag 16 april vond de eerste editie van de internationale actie ‘One border’ plaats in België, Nederland, Frankrijk en Duitsland. In België voerden het FAVV, de Federale Politie en de douane in Maasmechelen en Eupen wegcontroles uit op 2 locaties. De focus lag op de invoer van gewasbeschermingsmiddelen en levende dieren.
Meer artikelen bekijken