Minder zomergranen en meer aardappelen geteeld in 2023
In 2023 halveerde de productie van zomertarwe en zomergerst. Het aantal aardappelen dat geoogst werd, steeg minder dan verwacht met 12,4% tegenover 2022. Dat blijkt uit de definitieve raming van de oogst van 2023 die het Belgische statistiekbureau Statbel publiceerde.

Vorig jaar werden de aardappelen later gepoot dan normaal, maar het waren er meer dan in 2022. De weersomstandigheden in de zomer van 2023 waren ideaal voor de groei van de aardappelen. In oktober 2023 werd een voorlopige productiestijging van 28,9% geraamd. Maar vanaf het najaar volgde een periode met overvloedige regen, waardoor heel wat percelen niet konden worden geoogst. De uiteindelijke productiestijging viel met 12,4% een pak lager uit dan de oorspronkelijke raming van 28,9%. Toch werd er inclusief pootgoed voor meer dan 4,12 miljoen ton aardappelen geproduceerd, een toename met 15,3 % in vergelijking met 2022, en de grootste productie sinds het record van 2017, dat 4,42 miljoen ton bedroeg.
Minder zomergranen, meer maïs
Ook in het voorjaar van 2023 gooiden slechte weersomstandigheden roet in de productie van zomergranen. De meeste werden later ingezaaid en in lagere hoeveelheden. Door de lage temperaturen kwam het groeiseizoen traag op gang, wat de groeiachterstand nog groter maakte. Tijdens de zomermaanden werd de groei wel bevorderd door de vele zonuren, maar de regen eind juli kwam te laat voor de gewassen die in de zomer geoogst werden. De daling van de opbrengst, gecombineerd met een verminderde inzaai zorgde ervoor dat de uiteindelijke productie voor zomertarwe en zomergerst meer dan de helft lager lag dan in 2022 (respectievelijk -57,2% en -59,7%). De productie van haver daalde met 35,5%.
Er werd minder maïs ingezaaid in het voorjaar, maar de regen eind juli en begin augustus en het goede weer in september zorgde voor een goede opbrengst. De opbrengststijging leidde tot een productiestijging van 7% voor korrelmaïs en 8,9% voor voedermaïs.
Meer wintergranen
Door het goede najaar in 2022 werden meer wintergranen ingezaaid. De opbrengstdaling was minder groot dan die van de zomergranen. Gecombineerd met de grotere oppervlakten werden toch nog betere producties behaald dan in 2022. Zo was er een kleine productiestijging van 1,3% voor wintertarwe. Wintergerst (+11,1%) en triticale (+14,6%) deden het opmerkelijk beter. In die periode werd er ook 41,2% meer koolzaad ingezaaid. Ondanks de slechte opbrengst was er toch nog een productiestijging van 24,5%.
Suikerbieten status quo
De productie van suikerbieten bleef in 2023 stabiel (+0,1%). De oppervlaktetoename was niet voldoende groot om de opbrengstdaling te compenseren. Net als bij aardappelen konden niet alle suikerbieten tijdig worden geoogst door de overvloedige regenval vanaf oktober 2023.
Minder vezelvlas en peulvruchten
De productie van vezelvlas daalde in 2023 met 22,2%. Dat was het gevolg van de daling van de oppervlakte met 2,3% en de opbrengst met 20,4%. Vorig jaar werden ook 2,8% minder drooggeoogste peulvruchten gezaaid. De productie daalde met 3,6% door de minder goede opbrengsten. Vooral de paarde- en duivebonen deden het slecht.