Startpagina Actueel

Landbouwbeleid blijft Nederlandse politiek beroeren

In een recente peiling ligt de politieke partij Nieuw Sociaal Contract (NSC) op kop voor de vervroegde parlementsverkiezingen op 22 november in Nederland. De BoerBurgerBeweging (BBB) zal zijn succes van maart waarschijnlijk niet kunnen herhalen.

Leestijd : 2 min

Nederland gaat op 22 november naar het stemhokje voor vervroegde verkiezingen voor de Tweede Kamer (het parlement in Nederland). De Nederlandse regering viel in juli over het asielbeleid. De regering onder leiding van Mark Rutte was een coalitie van VVD, D66, CDA en Christen Unie.

BBB, winnaar in maart

In maart was in Nederland de BoerBurgerBeweging (BBB) van Caroline Van der Plas nog als grote overwinnaar uit de provinciale verkiezingen gekomen. Inmiddels hebben voormalige kopstukken van andere Nederlandse partijen zich aangesloten bij deze BBB en krijgt die partij meer structuur.

Van deze Nederlandse BBB werd in Vlaanderen door Tine Hermans de zusterpartij BoerBurgerBelangen opgericht, die zopas samenging met Gezond BurgerVerstand Vlaanderen (GBVV).

NSC, winnaar vanuit het niets

De BBB wordt in de aanloop naar de Nederlandse verkiezingen van eind dit jaar helemaal voorbijgestoken door NSC. Volgens een peiling van Maurice de Hond op 14 oktober komt NSC uit op 28 zetels in de Tweede Kamer. Dat zijn er 2 meer dan de VVD (de liberale partij van aftredend premier Mark Rutte) en 4 meer dan PvdA-Groen Links (kartel van socialisten en linkse groenen). De VVD verliest 8 zetels, PvdA-Groen Links wint er 7.

De BBB volgt in deze peiling als vijfde met 12 zetels. In de peiling van begin september stond de BBB nog op 18 zetels. Alle partijen van de ontslagnemende regering in Nederland verliezen zetels, afgaand op deze peiling van de Hond.

Kritiek op stikstofbeleid

NSC is de partij die werd opgericht door politicus Peter Omtzigt. Die was lang lid van het Christen-Democratisch Appèl (CDA). Die partij verliest volgens de recente peiling liefst 9 zetels en komt nu uit op 6 zetels. Omtzigt zetelt al enkele jaren als onafhankelijke in de Tweede Kamer in Nederland. Het partijprogramma van NSC is nog niet helemaal bekend, maar als onafhankelijk parlementslid had Omtzigt, net als Caroline Van der Plas van de BBB, veel kritiek op het stikstofbeleid dat de Nederlandse regering van Mark Rutte voerde.

Bij de grotere oppositiepartijen wint de PVV van Geert Wilders 3 zetels (van 17 naar 20) en verliest de Partij voor de Dieren er 2 (van 6 naar 4).

Timmermans is kandidaat-premier

Stikstof en de landbouw in het algemeen zijn een belangrijk onderwerp in de verkiezingsstrijd in Nederland, maar minder dan bij de verkiezingen van dit voorjaar. Eurocommissaris Frans Timmermans keert terug naar de Nederlandse politiek en is kandidaat om Rutte op te volgen als premier. Hij is de lijsttrekker van het linkse kartel PvdA-Groen Links. Timmermans wordt beschouwd als de geestelijke vader van onder meer de natuurherstelwet en de Green Deal, een pakket beleidsinitiatieven dat Europa moet helpen met de groene transitie, met als einddoel klimaatneutraliteit in 2050. Beide hebben heel wat impact op de landbouw.

Filip Van der Linden

Lees ook in Actueel

Meer artikelen bekijken