Veldonderzoek naar impact van kraaiachtigen op maïs en peren
Kraaiachtigen (kraaien, roeken, kauwen, gaaien en eksters) kunnen schade aanrichten aan landbouwgewassen. Ecologisch adviesbureau Landmax voert een nieuwe, uitgebreidere studie uit om de gevolgen van die schade te bepalen. Hiervoor is Landmax op zoek naar maïs- en perentelers.

Om te voorkomen dat kraaiachtigen schade aanrichten aan landbouwgewassen maken ze gebruik van geluidskanonnen, vogelverschrikkers, netten… Als dit niet voldoende is, kan je een toelating vragen om deze soorten te bestrijden. Vermits kraaiachtigen behoren tot de beschermde diersoorten, staat dit laatste onder druk.
Weinig wetenschappelijke informatie
Over de impact van kraaiachtigen op landbouwgewassen is er weinig wetenschappelijke informatie beschikbaar. In 2023 voerden Landmax en DLV een pilootstudie uit naar de schade van kraaiachtigen op maïspercelen. Om deze resultaten te bevestigen en de economische gevolgen te bepalen, voert Landmax nu een nieuwe, uitgebreidere studie uit.
Landbouwgewassen
Hiervoor is Landmax op zoek naar maïstelers die in totaal 150 percelen verspreid over Vlaanderen hebben en willen meewerken aan dit onderzoek. Tijdens de kiemperiode worden tellingen uitgevoerd in proefvlakken op maïspercelen. Net voor de oogstperiode worden op hetzelfde maïsperceel veldproeven uitgevoerd.
Tijdens de studie moet je volgende zaken aanleveren bij het vaststellen van schade door kraaiachtigen op je percelen:
• Tijdstip van inzaaien
• Merk, soort en coating van maïszaad
• Eventuele preventieve maatregelen
• Verwittiging voor oogst (2 weken)
Fruitgewassen
Verder is Landmax ook op zoek naar perentelers die in totaal 50 percelen verspreid over Vlaanderen hebben en willen meewerken aan dit onderzoek. Er zullen tellingen worden uitgevoerd in proefvlakken op percelen met peren. Tijdens deze studie moet de teler volgende zaken aanleveren bij het vaststellen van schade door kraaiachtigen op zijn percelen:
• Perenras
• Gemiddelde opbrengst van het perceel
• Eventuele preventieve maatregelen
• Verwittiging voor oogst (2 weken)
Om deel te nemen aan het veldonderzoek kan je surfen naar www.hvv.be en zoeken op ‘kraaiachtigen’. Daar vind je de oproep met deelnamelink.