Startpagina Verkiezingen

Provincieraden en gedeputeerden geïnstalleerd

Op maandag 2 december werden de nieuwe deputaties in de 5 Vlaamse provincies geïnstalleerd. Tegelijk werden de bestuursakkoorden voor de komende 6 jaar voorgesteld. De provincies Oost-Vlaanderen en Antwerpen krijgen een nieuwe gedeputeerde voor Landbouw, in de andere 3 provincies blijven die op post.

Leestijd : 2 min

In Oost-Vlaanderen sloten N-VA, cd&v en Vooruit een akkoord om de provincie de komende 6 jaar samen te besturen. Vooruit vervangt Groen in de meerderheid. Opvallend is dat 24 van de 36 provincieraadsleden nieuw zijn in de raad. Joke Schauvliege (cd&v), die van 2014 tot 2019 minister van Omgeving, Natuur en Landbouw was in de Vlaamse regering Bourgeois, wordt tweede gedeputeerde en de nieuwe gedeputeerde voor Landbouw en Platteland. Als gedeputeerde voor Landbouw is Schauvliege ook bevoegd voor het proefcentrum Viaverda. Daarnaast neemt ze ook de bevoegdheden Omgevingsvergunningen, Integraal Waterbeleid, Economie, Innovatie en Europese projecten voor haar rekening.

Jinnih Beels in Antwerpen

In de provincie Antwerpen schoof N-VA de vorige coalitiepartner cd&v aan de kant voor Vooruit. De coalitie wil verder focussen op de overgebleven kerntaken van het provinciaal niveau en een ‘trendbreuk’ op het vlak van landbouwbeleid realiseren. De Antwerpse ex-schepen van Jeugd, Onderwijs, Integratie en inburgering Jinnih Beels (Vooruit) vervangt Kathleen Helsen (cd&v) als gedeputeerde voor Landbouw. N-VA en Vooruit willen een beleid voeren waarin de landbouwer centraal staat en rechtstreeks wordt aangesproken, in plaats van dat er nog allerlei instellingen tussen zitten. Onder meer het verzoenen van ecologie en economie staat hoog op de prioriteitenlijst.

Overige landbouwgedeputeerden blijven op post

In de 3 overige Vlaamse provincies blijven de gedeputeerden voor Landbouw op post. De West-Vlaamse provincieraad wordt bestuurd door cd&v, N-VA en Vooruit. Eerste gedeputeerde Bart Naeyaert (cd&v), sinds 2006 gedeputeerde voor Landbouw en Visserij, behoudt deze bevoegdheid en heeft ook Plattelandsbeleid, Integraal Waterbeleid en Omgevingsvergunningen onder zich. Hij is ook woordvoerder van de deputatie.

In Vlaams-Brabant sloten Open Vld, cd&v en N-VA een akkoord. Tom Dehaene (cd&v) is er al 12 jaar gedeputeerde. Sinds 2021 is hij dat voor Landbouw, hij volgde toen Monique Swinnen op. Dehaene (cd&v) blijft aan zet over Landbouw en Veiligheidsopleidingen. Nieuw voor hem zijn Platteland, Waterlopen, Toerisme en streekproducten, Personeels- en IT-beleid en Omgevingsvergunningen binnen Halle-Vilvoorde.

Tot slot sloten in Limburg cd&v, N-VA en Open Vld een bestuursakkoord. Eerste gedeputeerde Inge Moors blijft er ook gedeputeerde voor Landbouw, Platteland en Ruimtelijke Ordening, wat ze al sinds 2012 is. Moors is ook voorzitter van het Proefcentrum Fruitteelt (pcfruit), Proef- en vormingscentrum voor Landbouw (PVL) en Proefcentrum Provinciaal Instituut voor Biotechnisch Onderwijs (PIBO-campus). In 2027 of 2028 zal haar partijgenoot Tom Vandeput de rol van eerste gedeputeerde overnemen.

Belga/ThD/JVB

Lees ook in Verkiezingen

Meer artikelen bekijken