Tijdelijk onttrekkingsverbod in Limburg uitgebreid
Het tijdelijk onttrekkingsverbod dat sinds 10 juni 2023 in Limburg van kracht is, wordt uitgebreid voor alle onbevaarbare waterlopen op het Limburgse grondgebied. Dat heeft het Limburgs Droogteoverleg beslist op dinsdag 18 juli naar aanleiding van het droge weer van de afgelopen periode.

Dit verbod komt bovenop het permanente onttrekkingsverbod dat sinds 1 januari 2022 van kracht is. Deze maatregel gaat in vanaf donderdag 20 juli en zal worden opgeheven per besluit en dit wanneer de droogtetoestand het toelaat.
Er zijn in het besluit ook enkele uitzonderingen voorzien:
1. Onttrekkingen met weidepompen voor drenking van vee in weides.
Weidepompen omvatten zowel mechanische weidepompen als weidepompen op zonne- of windenergie;
2 Onttrekkingen door hulpdiensten in geval van nood wanneer er geen alternatief voorhanden is;
3 Door de bevoegde waterloopbeheerder gemachtigde onttrekkingen via een gravitaire overloop met vaste hoogte die er voor zorgt dat er enkel een onttrekking gebeurt wanneer de minimumpeilen verzekerd zijn.
Droogtetoestand Limburg
De droge periode die sinds half mei aanhoudt, heeft voor een afname gezorgd van de grondwaterpeilen voor de tijd van het jaar), afvoeren en waterhoogtes. De recente neerslagperiodes met een eerder buiig karakter hebben geen wezenlijke impact op situatie van de onbevaarbare waterlopen.
Vandaar dat het Limburgse Droogteoverleg besliste om een onttrekkingsverbod in te stellen voor alle onbevaarbare waterlopen op het Limburgse grondgebied.
Onttrekking uit de Limburgse kanalen blijft, afhankelijk van de afname, mogelijks mits melding of vergunning door de Vlaamse Waterweg.
Wat kraanwaterverbruik betreft zijn er geen problemen naar leveringszekerheid toe.
Duidelijk signaal
Deze beslissing illustreert andermaal dat water een kostbaar goed is geworden en dat het enorm belangrijk is dat we er doordacht mee omgaan. En dit zowel met het water dat uit de lucht valt als met het leidingwater dat uit de kraan komt. Er bestaan tal van websites waar tips worden gegeven om zuinig met water om te gaan, zoals op https://www.vlaanderen.be/droogtemaatregelen/tips-om-water-te-besparen. Mooi meegenomen is dat dit niet alleen goed is voor het milieu maar ook voor onze portemonnee. Op die manier zorgen we er ook voor dat iedereen te allen tijde drinkwater ter beschikking heeft, ook in droge periodes.